Webmaster 1

čtvrtek, 11 leden 2018 08:01

neděle, 28 červen 2015 16:21
  • Každý pátek v postní době - křížová cesta v klášterním kostele v Žatci

V postní době se každý pátek scházíme v klášterním kostele v 17.30 hod. ke společné pobožnosti křížové cesty. Po jejím skončení následuje mše sv.

-----------------------------

V postní době ve Staňkovicích před mší svatou pobožnost křížové cesty.

23.3. 2024 – sobota: Zpovědní den ve farnosti

Mše svatá v 8.00 v děkanském kostele. Příležitost k přijetí svátosti pokání od 9.00 do 11.00 hodin na faře.

-----------------------------

V kostele sv. Václava na Podměstí v Žatci a v kostele sv. Václava v Radíčevsi  do odvolání mše sv. nejsou.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Komplexní obnova kostela sv. Václava v Radíčevsi jako centra kulturního života

Komplexní obnova kostela sv. Václava v Radíčevsi jako centra kulturního života byla dokončena

Varhaník

neděle, 04 leden 2015 17:28

VARHANÍK

M i r o s l a v   R y s k a

mob.: +420 721 896 974

privat

Otakara Březiny 2150

438 01 Žatec 1

Farní charita

neděle, 04 leden 2015 21:16

Farní charita v Žatci provozuje Charitní šatník. Zde se vybírá především ošacení, které se dále distribuuje potřebným. Na provoz finančně přispívá Město Žatec ze svého rozpočtu.

Čeněk Pospíšil (ředitel)
kontakt : +420 730 123 054

Adresa provozovny: Havlíčkovo nám. 2127, 438 01 Žatec (věžák u Moskvy)

provozní doba v úterý: 15.30 – 17.30

Charita ČR

malé děti úterý 15.00 fara
větší děti čtvrtek 15.00 fara
studenti  pátek 16.00 fara
setkání pro všechny středního věku lichá středa 19.00 fara
setkání mladých čtvrtek 19.00 fara

Pravidelné bohoslužby

pondělí, 05 leden 2015 14:03

Žatec

Pondělí    mše svatá není
Úterý*)

Pátek**)

8.00 h

děkanský kostel Nanebevzetí P. Marie

**)   První  pátek v měsíci jsou mše svaté takto:

17.00-18.00 h

adorace před vystavenou Nejsvětejší Svátostí

klášterní kostel Korunování P. Marie

Případné změny v pořadu bohoslužeb jsou uvedeny v sekci kalendář.

Staňkovice

Každou 1. a 3. neděli v měsíci

15.00 h

kostel sv. Václava

Radíčeves

Každou 2. a 4. neděli v měsíci

14.00 h

kostel sv. Václava

Libočany

Kostel Všech svatých je po dobu oprav interiéru uzavřen.

Kostely v Žatci a okolí (Google mapy)

Všechny bohoslužby jsou uvedeny v kalendáři bohoslužeb.

Duchovní články

neděle, 04 leden 2015 16:33

Duchovní půst

Tělesný půst musí provázet neméně významný půst duchovní. Praktikovat duchovní půst znamená:

1. Přemáhat se, abychom mohli dávat dobrý příklad

„Lidé, kteří vedou příkladný život, oslavují Boha, i když mlčí, neboť vedou druhé k tomu, aby chválili Boha.

Jazyk, který nemluví nic špatného, stává se obětním darem.

Ruka, která nedělá nic špatného, je jako zápalná oběť.

Ale k tomu je třeba připojit skutky:

Ústa ať vyslovují požehnání, ruka dává almužny.

Přinášejme Bohu prvotiny všech našich údů. Taková oběť se líbí Bohu.

(sv. Jan Zlatoústý)

2. Potlačovat trojí chtivost

hněv (chtivost po moci),

lakotu (chtivost po majetku),

smyslnost (sexuální žádostivost).

Své pudy nemůžeme vyhladit, ale musíme je držet na uzdě. Chceme-li rozvíjet ctnosti, musíme těmto neřestem odporovat.

3. Duchovně se postíme také tehdy

když mlčíme,

když se neutápíme ve starostech,

když se pokořujeme,

když držíme na uzdě své smysly,

když nejsme závistiví,

když nejsme lakomí.

Z týdeníku Světlo č. 7/2010

Doba postní

sobota, 03 leden 2015 22:33

Podivuhodnými zbraněmi jsou modlitba a odříkání; držme se jich pevně a volejme ke Spasiteli: „ Hřešili jsme, Pane, ale konáme pokání, proto se nad námi smiluj!“ Přetrhejme všechna pouta, která nás váží ke hříchu, a odpusťme svým bratřím, aby i nám byly odpuštěny naše viny. Beránku Boží, jenž snímáš hříchy světa, veď nás bezpečně po cestách pokání.

Prvním stupněm pokání je vyhýbat se hříchu, odložit všechny náruživosti, a svou poskvrněnou duši obmýt slzami lítosti.

Ale dej pozor, má duše, aby tvé pokání nebylo polovičaté: abys mezitím, co proléváš slzy lítosti, nehověla skrytě tajným vášním a tak zas o Boha nedbalostí nepřišla; kráčej vytrvale ve stopách Kristových a nes za ním svůj kříž, abys k němu, oslavenému Kristu, byla jednou přidružena.

Liturgie postní doby nás vede k vnitřní duchovní obnově a vybízí nás k větší soustředěnosti, sebeovládání, kajícnosti a smírnému odčiňování hříchů.

Křesťan konající pokání za hříchy se připodobňuje Kristu, který obětoval svůj život jako výkupné za hřích všech lidí.

Přivtělením ke Kristu jsou křesťané spojeni v jedno společenství, takže svatost jednoho je dobrodiním i pro ostatní a hřích jednoho škodí i druhým. Opravdové pokání nese tedy s sebou vždy i smíření s bratřími.

V 5. století začínal čtyřicetidenní půst na 1. neděli postní. Protože však křesťané nikdy nepočítali neděli jako postní den, byly před tuto neděli brzy přidány další čtyři dny. Dnes začíná postní doba na Popeleční středu a končí na Zelený čtvrtek před večerní mší svatou na památku Poslední Večeře Páně.